کودک و ایجاد علاقه به ورزش

امروزه بسیاری از کودکان حتی قبل از اینکه توانایی خواندن و نوشتن داشته باشند، با تعداد زیادی از ورزش ها آشنا می شوند. این مقاله به بررسی موضوع کودک و ایجاد علاقه به ورزش می پردازد.

دکتر لوری زلینگر، روان شناس بالینی کودکان در نیویورک، یک جمله ی کلیدی دارد که به شرح رو به رو است: “عشق به یک ورزش به کودکان مهارت های ضروری زندگی را آموزش می دهد. این ها شامل نظم، انگیزه، تعهد و همکاری می باشند.” با این حال در این مسیر انسان با چالش هایی رو به رو می شود، مثلا انتخاب ورزش مناسب، پیدا کردن یک تیم همراه و یک مربی حمایت کننده. ما تعدادی راهبرد برای رسیدن به اهداف شما در این راستا فراهم کرده ایم:

۱٫ به فرزندتان کمک کنید که پایه های ورزشی را به خوبی فرا بگیرد.

متخصصان می گویند بسیاری از پیش دبستانی ها هنوز آمادگی سازمان دهی و شرکت در ورزش های گروهی را ندارند. آن ها هنوز در حال یادگیری مهارت ها و حرکت های ابتدائی هستند و یادگیری های این مرحله برای موفقیت در ورزش در سال های بعد بسیار ضروری هستند. فرزند شما اول باید دویدن و پریدن را بیاموزد و بعد روی حرکات دست و پا مانند مشت زدن و ضربه زدن متمرکز شود. اگر این روند برعکس باشد، احتمالا در آینده در حوزه ورزش با مشکل رو به رو خواهد شد و حتی ریسک آسیب دیدن او بالا می رود. درست همان گونه که شما ابتدا جوراب و سپس کفش می پوشید و هرگز جوراب را از روی کفش نمی کشید(!) ترتیب در این مرحله بسیار مهم و تاثیر گذار است و باید گام به گام مجموعه حرکات فرزندتان را بررسی و تایید کنید.

ایجاد علاقه به ورزش در کودک

۲٫ زیاده روی نکنید.

ورزش بسیار مهم است و گاهی اوقات والدین در این زمینه زیاده روی و حتی سخت گیری می کنند. اما این کار در نهایت تاثیر سوء خواهد گذاشت. دکتر دنیل گولد می گوید بهتر است کودکان در طول سال دو یا سه ورزش را انجام دهند و وقتی بزرگتر شدند می توانند  آنها را قطع کنند یا ادامه دهند.

۳٫ از او نظرخواهی کنید.

بعد از دو سه سالی که فرزندتان در زمینه های مختلف فعالیت کرد، می توانید نظرش را بپرسید و از ترجیحات و علایق او آگاه شوید. از او بپرسید تمایل دارد به کدام تیم بپیوندد. در این مرحله ممکن است از نظر او شگفت زده شوید. دکتر زلینگر می گوید والدین اغلب تمایل دارند فرزندشان را با هم سن و سال ها و دوستان او همراه کنند، در حالی که این کار الزاما درست ترین روش موجود نیست!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *