کانوپولو

از دیرباز هر گونه فعالیت و ورزش درون آب با استقبال فراوانی روبرو بوده و این عامل باعث شده تا روزانه بر تعداد ورزش‌های آبی افزوده شده و در طول تاریخ شیوه‌های گوناگونی ابداع و مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از ورزش‌های آبی کاربردی که امروزه طرفداران بسیاری یافته است، کانوپولو می‌باشد. کانوپولو از زیر مجموعه‌های بازی کانو و کایاک به شمار می‌آید.

کانوپولو، یکی از ورزش‌های آبی است که امروزه طرفداران بسیاری یافته و دارد.

کانوپولو که امروزه طرفداران بسیاری یافته است، بنابر اسناد موجود تاریخ ابداع آن به اوان سال‌های ۱۹۳۰ میلادی بازمی‌گردد. زمانی که قایقرانان برای نخستین بار به فکر بازی با توپ افتادند، این بازی را ابداع کردند. بازی کانوپولو بدین صورت است که دو تیم به عنوان حریف در مقابل یکدیگر می‌ایستند و سعی می‌کنند تا توپ را وارد دروازه کنند. این بازی در محوطه‌ای به اندازه ۲۳ در ۳۵ متر مساحت انجام می‌شود و محدوده آن به وسیله طناب‌هایی رنگی و معلق انجام می‌شود.

در انتها بنابر تمام بازی‌های با توپ، تیمی که به تعداد بیش‌تری توپ را وارد دروازه کند و یا به اصطلاح گل بزند، برنده اعلام می‌شود. در این بازی هر تیم دارای ۵ بازیکن اصلی و ۳ بازیکن ذخیره است که تعویض بازیکنان نیاز به محدودیت نداشته و تعویض با هماهنگی و اذن داور  انجام می‌شود. این بازی، از آنجایی که وجه جهانی دارد دارای قوانین و محدودیت‌های بسیار دیگری نیز می‌باشد. در این بازی دریبل و تکل نیز جایز است. دریبل با انداختن توپ به سمت دیگر و پشت سر گذاشتن بازیکن مدافع انجام می‌شود. همچنین تکل تنها با زدن به شانه‌ها و پشت مجاز است.

کانوپولو همانند بسیاری از قوانین ویژه‌ای برخوردار است

همچنین داور برای اخطار تنها از سه کارت سرخ (اخراج)، زرد (دومین تذکر) و سبز (نخستین تذکر) استفاده می‌کنند. همچنین هر مسابقه دو داور دارد که هر نیمه را یک داور کنترل کرده و در نهایت خط نگه‌دار است. همچنین نیاز به توضیح است که دروازه در این بازی دارای عرض یک متر، طول یک و نیم متر و ارتفاع دو متر است. دروازه بان برای دفاع از دروازه خود با نگه داشتن پاروی خود به شکل عمودی از دروازه خود دفاع می‌کند. زمان بازی دو نیمه ۱۰ دقیقه است و هر نیمه همانند واترپلو، با قرار گرفتن همه بازیکنان روبروی دروازه خودی و انداختن توپ به مرکز زمین توسط داور آغاز می‌شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *