چیستی آب

ایرانیان باستان آب را عنصری مقدس به شمار آورده و برای آن ایزد و الهه‌ای قائل بودند. نقش آفرینندگی و زایش از روزگار کهن مورد توجه ایرانیان باستان شناخته می‌شود و در اوستا، بارها به این نقش، اهمیت و تقدس اشاره شده است. در تیریشت درباره اهمیت و احترام اب توضیحاتی آورده شده است. آناهیتا ایزدبانوی آب، باروری، پاکیزگی، بارها و به مناسبت مختلف ستوده و تکریم شده است. ایرانیان باستان آب جاری را مقدس شمرده و به هیچ وجه آن را آلوده نمی‌کرده‌اند و در تمیز بودن آن بسیار کوشا بوده‌اند. همچنین با انجام مراسم ویژه‌ای به مناسبت‌های خاص برای آب قربانی می‌کرده و نثار می‌داده‌اند. به این گودالی کنار آب رود یا دریا یا سرچشمه آب می‌کنده‌اند و خون قربانی را در ان جا می‌ریختند تا خونش آب را آلوده نکند.

 

آب، عنصری تزیینی

آب از معدود عناصری به شمار می‌آید که در حالت سکون و حتی حرکت حالتی چشم نواز و آرامش‌دهنده به انسان تلقین می‌کند. حرکت و موسیقی آب، در جلوه‌گری بیش‌تر فضای سبز نقشی در خور توجه دارد. می‌توان آب را به صورت جویبار و چشمه برای نقاط آرام، بی سر و صدا و به صورت آبشار و فواره‌های بزرگ برای نقاط پرازدحام و شلوغ طراحی کرد. آب و انعکس آب ساکن با انعکاس نور همانند آینه عمل کرده و پدیده اطراف خود را به چرخشی ۱۸۰ درجه نمایش می‌دهد. این عنصر در حالت جریان و حرکت امواج نور در فضا را منعکس کرده و نظیر تشعشع نوری بی‌انتها عمل کند.

آب، عنصری حیاتی

این عنصر طبیعی در درجه نخست یک نیاز بیولوژیکی به شمار می‌آید که مستقیما برای نوشیدن و هر گونه مصرف مواد غذایی ضرورت دارد. به طور غیرمستقیم نیز آب برای کشت مواد غذایی اهمیت دارد. افزون بر این آب برای تأمین سلامتی انسان ضرورت دارد. زیرا که بدون آب، نظافت که انسان را از بیماری‌ها مصون می‌دارد، امکان‌پذیر نیست. براساس عقیده محققان، %۹۰ بیماری‌های شایع در کشورهای جهان سوم و فقیر از کمبود آب و فقدان آب پاکیزده نشأت می‌گیرد. لذا کاربرد آب پاکیزه به سبب انجام مسائلی همانند استحمام، باعث می‌شود تا از بیماری‌های انسانی به میزان قابل توجهی کاسته شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *