ورزش در آب

بنابر یافته‌های متخصصان، پزشکان و محققان انجام روزانه و مستمر ورزش تأثیر شگرف و بسیاری در تأمین و حفظ سلامت جسمانی افراد دارد. بدین دلیل تمامی افراد به طور مستمر باید روزانه حداقل نیم ساعت از زمان روزانه خود را به انجام ورزش سپری کنند. یکی از انواع تمرینات ورزشی، تمرینات ویژه ورزشی در آب است. اگرچه استخر و حضور در فضای آبی به نظر می‌رسد این شیوه دارای نواقص و اشکالاتی است.

ورزش در آب باعث سلامتی جسمانی و روحی می‌شود

اما باید اذعان داشت این شیوه در سال‌های اخیر مورد توجه قشر سنی مختلف به خصوص سالمندان و افراد مسن قرار گرفته است. انجام ورزش برای افراد سالمند و در اصطلاح مسن بسیار مفید بوده و باعث بازیابی توان از دست رفته می‌شود. یکی از بهترین ورزش‌های آبی، راه رفتن به صورت طولی به سمت جلو و سپس عقب می‌باشد.

در این شیوه پس از چند قدم راه رفتن یک پای خود را به صورت نود درجه از بدن خود بالا برده و به صورت مماس قرار می‌دهید. سپس پا را در همین حالت به مدت ۱ تا ۲ دقیقه نگه دارید. پس از گذشت مدت زمان مذکور، در حدود ۱۰ تا ۱۵ قدم حرکت کرده و سپس پای دیگرتان را بالا آورده و حرکت انجام شده، مجدداً تکرار می‌شود. این ورزش در حدوده ده تا پانزده دقیقه باید تکرار شود. دومین شیوه ورزشی راه رفتن به صورت کنار است. برای انجام این شیوه، ورزشکار باید پشت به یکی از دیوارهای استخر (ترجیحاً دیواره‌های طولی) بایستد.

سپس دو دست خود را در عرض شانه خود بالا برده و سپس به سمت چپ و پس از مدتی به سمت راست حرکت کند. سومین ورزش، با فاصله‌ای اندک، نرده‌های دیوار استخر را بگیرید. سپس پای خود با به صورت نود درجه از بدنتان بالا آورده و به دیوار استخر بچسپانید. سعی کنید به آرامی از طریق پای چسبیده، به مدت ۳ دقیقه به دیوار فشار آورید. سپس پایتان را پایین آورید.

ورزش در آب باید به صورت مستمر انجام شود

همان پا را به مقدار کمی به سمت چپ و یا راست بدنتان بالا برده و به مدت دو دقیقه در همان حالت نگهدارید. پس از اتمام کار به مدت دو دقیقه حرکت کرده و بار دیگر این تمرین را برای پای دیگر انجام دهید. این ورزش کمک شگرفی به بازتوانی افراد سالمند و یا آسیب دیده می‌کند. اما افزون بر گروه افراد مذکور، این ورزش‌ها برای تمامی افراد مناسب بوده و باعث تقویت و نرمی عضلات می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *