ورزش‌های هوازی در استخر

ورزش‌های هوازی در استخر، شیوه‌های جدید درمان درد و التیام آن‌ها است. به طور کلی امروزه فعالیت در آب تنها به ورزش اختصاص ندارد و با انجام حرکات کششی و نرمشی می‌توان به عنوان یکی از شیوه‌های التیام و بهبود دردهای عضلانی و مفاصل از آن استفاده کرد. اما ورزش در آب دارای انواع گوناگونی است که هر یک موجب رفع گرفتگی‌های نقاط مشخصی می‌شود. شکلی از ورزش‌هایی که امروزه مورد استفاده قرار گرفته است، ورزش‌های موسوم به ایروبیک هوازی است که با تغییر در میزان حرکات انجام می‌شود. این گروه از ورزش‌های آبی مختص گروه خاصی نبوده و شناگران و ورزشکاران حرفه‌ای و مبتدی را شامل می‌شود.

ورزش‌های هوازی، یکی از شیوه‌های رفع گرفتگی عضلات و اسپاسم است

برای انجام تمامی ورزش‌های آبی، نیاز است تا پیش از آغاز فعالیت، زمانی را به نرمش و گرم کردن بدن خود اختصاص دهید. برای انجام این کار می‌توانید به دو گروه بیرون و داخل آب عمل کنید. اگرچه ساده‌ترین راه رفتن به درون آب و قدم زدن در کنار و عرض استخر است.

تجربه وزنه زدن در آب

شاید باورتان نشود، ولی وزنه زدن در آب یکی از آسان‌ترین و راحت‌ترین کارهای ممکن است که هر شخص در سنین مختلف به راحتی می‌تواند انجام دهد. برای این کار بهتر است تمرینات از وزنه‌های یک کیلویی شروع و به تدریج بر وزن آن افزوده شود. برای این ورزش، باید نخست پاها به عرض شانه باز کرده و سپس به آرامی وزنه‌ بالا آورده شود و سپس به پایین آورده شودو تا جایی که آرنج به طور کامل خم شود.

پارو زدن در آب

برای اینکار باید دست‌ها همانند پارو شود و سپس یک دست به صورت کامل به جلو و دست دیگر به سمت عقب کشیده شود. این کار باید به آرامی و در حین حال با راه رفتن طمأنینه انجام شود. همزمان با این کار، عضله‌های باسن و پشت پا محکم و منقبض باید نگه داشته شود تا عضلات این ناحیه درگیر و گرفتگی‌های تدریجی این ناحیه رفع شود. چند ثانیه صبر کرده و مجدداً وزنه را به بالای سر منتقل می‌کنید. این حرکت بهتر است با پانزده تا بیست بار برای شروع، آغاز و پس از مدتی به بیست و پنج تا سی بار در روز افزایش یابد.

قدم زدن در آب

بسیاری از محققان معتقدند راه رفتن در آب که یکی از رایج‌ترین شیوه‌های ایروبیک هوازی در آب است، تأثیر شگرفتی در کاهش استرس و اضطراب داشته و آن را بسیار کاهش می‌دهد. در این فعالیت انسان مقدار زیادی سرتونین ترشح می‌کند. این ماده نوعی انتقال دهنده عصبی بوده و ترشح آن در بدن افراد باعث ایجاد احساس رضایت و خوشایندی می‌شود. نیاز به توضیح است که قدم زدن در آب باید به آرامی باشد و هرگز با دویدن نباید انجام شود. زیرا دویدن در آب خود عاملی در خستگی افراد می‌باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *