واترپلو

ورزش‌ها و تفریحات آبی به انواع و اقسام گوناگونی تقسیم می‌شود، یکی از رایج‌ترین تفریحات که ابعادی حرفه‌ای و رقابتی تبدیل شده، ورزش واترپلو است. این ورزش امروزه به یکی از مسابقات آبی بزرگ در جهان انجام شده است و در سطوح مختلف جهانی برگزار می‌شود. بنابر اطلاعات موجود این بازی در دهه ۱۸۷۰ و ۱۸۸۰ در انگلیس ابداع در در حدود ۱۰ سال بعد در سطح کشوری برگزار شد.

برخی از محققان معتقدند که واترپلو معادل آبی چوگان است که از سال ۱۹۰۰ به عنوان رشته ورزشی تخصصی وارد بازی‌های المپیک شده است. از آن پس این ورزش در میان ملل مختلف توسعه و گسترش یافت. به طوری که امروزه بسیاری از کشورهای جهان، رشته واترپلو در مسابقات داشته و هر یک، تیمی به عنوان نماینده در بازی‌های جهانی دارد.

نیاز به توضیح است که این بازی در خلل سال‌های ۲۰۰۰ سیدنی به زنان اختصاص یافت و از آن پس دو تیم، به تفکیک جنسیت برای این بازی ابداع شد. این بازی در سال‌های ۱۳۱۵ وارد ایران شد و از سال ۱۳۱۸ نخستین کمیته تخصصی شنا تشکیل شد. این کمیته در اوان سال‌های ۱۳۴۹، نخستین کمیته واترپلوی ایران را تشکیل و در همان سال تیمی برای شرکت در بازی‌های آسیایی بانکوک اعزام کرد.

اما در مورد تیم واترپلو باید چنین اذعان داشت که مسابقه ورزشی واترپلو به صورت گروهی، با استفاده از توپ در آب انجام می‌شود. به طور اصولی و بر مبنای بازی و مسابقه واترپلو، دو تیم هفت نفره، متشکل از شش بازیکن و یک دروازه‌بان در میدان مسابقه که استخری به طول ۲۰ و عرض ۳۰ متر است، حضور می‌یابند. مسابقه پس از اعلام رسمی داور به صورت ۴ ست (زمان) انجام می‌شود که مدت برگزار هر ست در حدود ۸ دقیقه است.

طبق عموم بازی‌های با توپ، برنده پس از چهار ست، تیمی است که بیش‌ترین گل را به رقیب خود زده باشد. نیاز به توضیح است که برای انجام ورزش باید در برخی کارها مهارت داشت که از این جمله می‌توان به شنا اشاره داشت. نوع شنا در این بازی از نوع کلاسیک است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *