نیازهای فیزیولوژی واترپلو

واترپلو نیازهای فیزیولوژی و روانشناسی بسیاری را طلب می‌کند و از لحاظ ذهنی و ورزشی بسیار چالش برانگیز است. این ورزش در زمره ورزش‌هایی است که با نیازهای شدید متابولیکی همانند بدمینتون، بیسبال، بسکتبال، فوتبال قرار دارد. این رتبه‌بندی براساس اندازه‌گیری‌هایی همانند استقامت هوازی، چابکی، استقامت بی‌هوازی، ترکیب بدنی، مهارت، سرعت و قدرت است.

این فعالیت ترکیبی از ورزش شنا به همراه حمل توپ با دست است. شنا به تنهای در هر دقیقه در جدود ۲۰ کیلوکالری انرژی مصرف می‎‎‌کند که بیش‌تر از هر فعالیت فیزیکی دیگر است. علاوه بر این مقدار سوخت و ساز شنا همانند دودین معادل ۲۵ کیلوکالری است.

ورزش ابی مذکور همانند شنا، نیاز به سیستم هوازی و بی‌هوازی قوی دارد. نیاز انرژیک ورزشکار در حین مسابقه می‌توان به صورت ۵۵% سیستم هوازی،% ۴۰% بی‌هوازی باشد که در برخی از منابع این میزان متغیر ذکر شده است.

ورزش مذکور ورزشی پیوسته است که بازیکنان آن براساس موقعیت و وظیفه‌ای که دارند، فعالیت ناگهانی نیز در آن انجام می‌شود. بازیکنان این ورزش به صورت تقریبی از ۶ تا ۲۰ درصد اکسیژن بیش‌تری نسبت به شناگران ذخیره می‌کنند. زیرا حداکثر اکسیژن مصرفی در شناگران سطوح بین‌المللی بالاتر از بازیکنان واترپلو یا ورزش‌های پنج گانه است. – ضربان قلب بازیکن واتر پلو در ۹۱ درصد بازی، ۱۵۰ بار دقیقه و سطح لاکتات خون برای بازکنان زن در حدود ۷ و برای مرد در میان ۸ تا ۰ میلی مول در لیتر اندازه‌گیری می‌شود.

سطح لاکتات میزان انرژی مططرفی در تمرین و استراحت است و مقدار آن در حالت استراحت ۱ تا ۲ میلی‌ مول در لیتر است. در حالی که در ورزش دوی رقابتی سطح کتات خون در دامنه‌ای در حدود ۸ تا ۱۰ میلی مول در لیتر است. مسافتی که بازیکنان واترپلو به طور معمول شنا می‌کنند، در حدود ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ متر است. با توجه به مقدار کاری که در واترپلو انجام می‌شود این سیستم خیلی مشابه تمرین شناگران است.

هر دو سیستم هوازی و بی‌هوازی، باید در تمرینات بازیکنان واترپلو گنجانده شود. احتمال موثرترین شکل آمادگی برای بازیکنان واترپلو تکرار حرکات سریع و متغیر ناگهانی در فواصل استراحت کوتاه بین هر حرکت انفجاری است تا تمرین شبیه به بازی واترپلو انجام شود. از آنجا که شدت فعالیت در مسابقات واترپلو بالا است، تعداد تعویض در یک مسابقه آزاد می‌باشد بای این وجود افت اجرا و محدودیت عملکرد در بازیکنان واترپلو همانند سایر رشته‌های ورزشی، پرفشار براثر خستگی دور از انتظار نیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *