نیازهای جسمانی شنا

شنا یکی از ورزش‌هایی است که علیرغم تصور عموم، انجام آن نیازمند پیش‌فرض‌هایی می‌باشد. محققان با استفاده از یک تجزیه مضاعف برگشتی گام به گام و به سمت جلو به منظور تعیین چندین متغیر فیزیولوژیکی و فیزیکی که به طور عمده نقش دارند، نشان دادند که ترکیبی از بیش‌ترین سرعت دست‌ها، توان، اندازه بازو و بلندی قد بهترین پیش‌بینی را از شنای ۱۰۰ متر فراهم می‌سازد. بهترین پیشگویی در شنای ۴۰۰ متر آزاد با استفاده از مصرف بهینه اکسیژن، بلندی قد و بیش‌ترین دست‌ها انجام گرفت.

باید توجه داشت که در هر دو مدل برگشتی سرعت بیش‌ترین دست‌ها به صورت منفی با اجرا ارتباط داشت، به این معنی که سرعت آهسته‌تر دست‌ها به صورت منفی با اجرای شنا ارتباط داشت، به این معنی که سرعت آهسته‌تر دست‌ها به صورت منفی با اجرای شنا ارتباط داشت، به این معنی که سرعت آهسته‌تر دست‌ها با اجرای بهتر مرتبط بود.

با این استدلال و مطابق با چند مطالعه دیگر به نظر می‌رسد که توانایی اجرای بهتر با پیمودن مسافت طولانی‌تر طی هر جفت حرکت دست ارتباط دارد. مطالعات انجام شده در سال‌های اخیر، دلایلی ارائه می‌دهد مبنی بر این که اجرای شنا نیاز به مهارتی دارد که با وجود آن ورزشکار قادر است در یک روش بهینه ممکن، نیروی محرکه مورد نیاز را بگیرد.

برای شنا، نیاز است تا اندامتان از جهات مختلف آمادگی‌هایی داشته باشد

به طور عمومی و کلی فیزیولوژی شنا عموماً یک عملکرد مکانیکی از نیروی محرکه و کاهش نیروی مقاومتی است. بنابراین نتیجه کوشش‌هایی که شناگر به منظور کاهش مقدار نیروی مقاومت اجرای حرکت انجام می‌دهد. کاهش کار فیزیولوژیکی در سرعت معین است. لذا با توجه به آن چه تاکنون گفته شد، اکسیژن (میزان تنفس) و نحوه اجرای شنا دو عامل مهم در طی مسافت شنا می‌باشد. یکی دیگر از مواردی که تأثیر بسیاری بر فیزیولوژیک ورزشی و قدرت وی دارد، تراشیدن موهای زائد بدن است. نتایچ تحقیقات محققان نشان می‌دهد انجام این کار باعث افزایش سرعت شناگر تا میزان ۱۲ درصد در مقایسه با گذشته می‌شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *