مت بیاندی

مت بیاندی، یکی از بزرگ ترین شناگران رقابتی جهان است که در روز هشتم اکتبر ۱۹۵۰ در کالیفرنیا، ایالات متحده به دنیا آمده است. به طور کلی ورزش شنا در آمریکا و همچنین سایر کشورهای جهان طرفداران فراوانی دارد. مت بیاندی ورزشکار بسیار ثروتمندی است که تخصص او و بیش ترین مدال آوری او در خلال همه ی این سال ها در رشته های پنجاه متر آزاد و صد متر آزاد بوده است.

مت بیاندی دو متر و یک سانتی متر قد و نود و پنج کیلوگرم وزن دارد. در جدول پرافتخارترین شناگران تاریخ در عرصه ی بازی های المپیک، مت بیاندی جایگاه سوم را دارد. او توانسته است در مجموع یازده مدال المپیک به دست بیاورد که هشت عدد آن طلا، دو عدد نقره و یک مدال برنز است.

مت بیاندی، قهرمان شنا

پیش از او مایکل فلپس افسانه ای،

اسطوره ی شنا و مارک اسپیتز در مقام های اول و دوم قرار دارند. گرچه اسپیتز نیز مانند مت بیاندی به یازده مدال المپیکی دست یافته است، اما موضوع فقط تفاوت در یک نشان المپیکی است که در کارنامه ی مارک اسپیتز یک مدال طلا و در کارنامه ی بیاندی یک نقره بیشتر وجود دارد.

مت بیاندی اولین ورزشکاری در رشته ی شنا بوده است

که در یک دوره از رقابت های قهرمانی جهان، موفق به کسب هفت مدال شده است. نورت ثورنتون مربی مت بیاندی درباره ی نبوغ و استعداد ذاتی او گفته است: او توانایی این را دارد که آب را احساس کند، بیش تر مانند یک هنرمند که بوم را نوازش می دهد یا یک پیانیست که کلیدهای پیانو را. این چیزی نیست که بتوان به کسی آموزش داد.

خانواده ی مت

بیاندیاصالتا از اهالی ایتالیا بودند اما او همیشه به ریشه های کالیفرنیایی خود می بالید. مت از سن پنج سالگی شنا را آغاز کرد و این رشته را ادامه داد تا اینکه در سال های دبیرستان توانست رکورد ملی پنجاه متر آزاد ملی را به ۲۰٫۴۰ ثانیه کاهش دهد. او در سال چهارم دبیرستان بهترین اسپرینتر مدرسه ای در آمریکا بود.

او به مسیر موفقیت خود ادامه داد و تا جایی پیش رفت که به یکی از بهترین شناگران تاریخ تبدیل شود. کسی که تا کنون سی و یک مدال طلا در بازی های المپیک، قهرمانی جهان، بازی های پان پاسیفیک و یونیورسیاد تابستانی به دست آورده است و در مجموع همین بازی ها هشت مدال نقره و شش نشان برنز را نیز در کارنامه دارد.

او متاهل بوده و سه فرزند دارد. مت کارشناس ارشد آموزش از کالج لوئیس و کلارک است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *