فیزیولوژی شنا

عمل اندام‌ها در شنا، تولید نیروی محرکه کافی به منظور غلبه بر مقاومت آب بر بدن است که از پیشروی به جلو ممانعت ایجاد می‌کند. به طور کلی زمانی که بدن به سمت جلو کشیده می‎‌شود، انرژی به صورت‌نمایی افزایش پیدا می‌کند و این امر به علت افزایش نمایی مقاومت است. در هر سرعت معین شنا به نظر می‌رسد که تفاوت زیادی میان افراد از نظر مقدار نیروی مقاومت وارده شده بر آن‌ها و بین چهار حرکت شنای استفاده شده در رقابت (سبک آزاد یا کرال سینه، کرال پشت ، قورباغه و پروانه) وجود دارد.

به نظر می‌رسد که تفاوت در مقاومت ایجاد شده به واسطه آب در بین افراد ، تحت تاثیر بدن و درجه مهارت شناگر قابل محاسبه می‌باشد. برخی از پژوهشگران با استفاده از اندازه‌گیری اکسیژه جذب شده در حالی که شنا در سرعت‌های استاندارد در حال انجام است نشان داد که مصرف انرژی شنای پروانه و شنای قورباغه به طور کلی دو برابر بیش‌تر از کرال پشت یا سبک آزاد است.

منظور از فیزیولوژی شنا، عوام و الزاماتی است که در شنا و سرعت شنا تأثیر دارد

این تفاوت‌ها می‌تواند به افزایش نیروی مقاومت وارد بر بدن در هنگام شنای پروانه و قورباغه نسبت داده شود که به وسیله تجزیه و تحلیل مکان مکانیکی این حرکات نشان داده شده است. بنابراین پاسخ‌های فیزیولوژیکی به شنا عموما با مقدار نیروی یک شناگر آزمایشی در هر سرعت معین مرتبط است و این پاسخ‌های فیزیولوژیکی شبیه پاسخ به دویدن با دوچرخه سواری در همان سرعت‌ها نیست. برخی از پژوهشگران در مقایسه انرژی مصرف میان شناگران با سطوح مختلف توانایی و مهارت در یافت که هنگامی که شنا در سرعت مشابه و با استفاده از حرکت مشابه انجام می‌شود بیشتر شناگران تربیت شده رقابتی، به طور عمده انرژی مصرفی پایین تراز شناگران غیر مسابقه‌ای دارند.

با اینکه استفاده از زمان‌سنج بهترین روش برای ارزابی میزان تطابق شناگر با تمرین است. ولی این روش درباره تغییرات فیزیولوژی یک شناگر اطلاعات ناچیز به دست می‌دهد. در نتیجه برای اندازه‌گیری عینی پیشرفت شناگران و کمک به طرح‌ریزی برنامه‌های تمرین با استفاده از آزمون‌های فیزیولوژیکی کوشش‌های بی‌شماری انجام پذیرفته است. این آزمون‌ها شامل اندازه‌گیری اسیدلاکتیک خون، ضربان قلب، میزان تلاش ادراک شده و … است.با اینکه اعتبار و حساسیت این آزمون ها به عنوان شاخص تطابق فرد با تمرین تا حدی روشن است اما در این مورد توافق عمومی وجود دارد که این آزمون‌ها با بهبود عملکرد شناگران در مراحل اولیه تمرین همبستگی قابل توجهی دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *