شنا ، شیوه‌ای در مبارزه با استرس

شنا تأثیر بسیاری بر آرامش افراد دارد. به طور کلی یکی از شیوه‌های کاهش استرس در دنیای پرازدحام فعلی شنا است. با توسعه زندگی در سال‌های اخیر، مسئولیت بار هر فرد در سنین مختلف افزایش یافته و به دنبال آن میزان استرس افراد جامعه تشدید شده است. این عامل باعث شده تا هر شخص بنا بر نوع علاقه‌مندی و نیازهای شخصی، به انجام کاری بپردازد تا از میزان استرس خود کاهش دهد. این کارها می‌تواند فعالیت‌های  گوناگونی را شامل شود که اهم آن‌ها گوش دادن موسیقی، خواندن کتاب، تماشای فیلم، ورزش و یا پیاده‌روی می‌باشد. اما در میان فعالیت‌های مذکور، ورزش تأثیر شگرفی در کاهش استرس دارد. ولی ورزش، خود انواع گوناگونی دارد و هر یک تأثیر متفاوتی بر میزان کنترل استرس دارد.

بنابر مطالعه محققان ورزش‌های هوازی و شنا بیش‌ترین تأثیر را در حفظ آرامش، کاهش استرس و ریکاوری ذهن افراد دارند. از این‌رو بسیاری از صاحب‌نظران و فعالان ورزش، تمرین و انجام شنا را به تمامی افراد جامعه توصیه می‌کنند. این ورزش باعث می‌شود تا اکسیژن با سرعت بیش‌تری وارد بدن شده و در نتیجه گردش خود افزایش می‌یابد. یکی از نتایج افزایش گردش خون در بدن، ایجاد احساس آرامش، رضایت از زندگی و لذت از زمان است.

 با انجام شنا، لذت آرامشی بی‌نظیر را به خود هدیه دهید.  

 برای کاهش استرس از طریق انجام این ورزش، بهتر است این ورزش به آرامی و سبک انجام شود. شیوه‌هایی همانند غورباقه، کرال و حتی خوابیدن چندین دقیقه‌ای بر روی آب نتیجه خوب و مطلوبی بر روی کاهش استرس دارد. نیاز نیست این ورزش به تندی و یا به صورت مداوم انجام شود، زیرا که حتی شنای آرام تأثیر بیش‌تری بر روی آرامش دارد. شنایی که با سرعت یکنواخت و آرام انجام گیرد و  تند و کند نشود. در شنای یکنواخت و آرام اکسیژن با سرعت یکسان و صحیحی به تمامی بدن وارد شده و این عامل در دستیابی و ایجاد احساس آرامش نقش شگرفی دارد. 

در مواردی ورزش آرام و طولانی مدت باعث خستگی بدن شده و این عامل باعث می‌شود برخی از انجام این ورزش دلزده شوند. اما باید خاطر نشان کرد که این خستگی خود باعث خواب راحت، رفع افسردگی، بی‌قراری، تنش و افزایش آرامش می‌شود. 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *