شناگران قهرمان

بی‌شک یکی از نتایج پیگیری در برابر سختی و مأیوس نشدن از راهی که در آن در حال حرکت هستیم، موفقیت و پیروزی است که گاه در سطح زندگی شخصی، گاه ملی و حتی جهانی پیش می‌آید. افراد و گروه‌های متعددی با تسلیم نشدن در برابر مشکلات، تمرین و مقاومت به اهداف و خواست‌های خود در طول زندگی دست یافته‌اند. نمونه‌ای از این افراد و گروه‌ها را می‌توان در قالب یک گروه با عنوان انجمن شنای نابینایان و کم‌ بینایان مثال زد. اعضای این انجمن عموماً افراد نابینا و کم‌بینا می‌باشند که با همت و تلاشی کم‌نظیر به شناگران و غواصان حرفه‌ای تبدیل شده‌اند و نقیصه‌شان نتوانسته خللی در مسیر خواسته‌هایشان پدید آورد.

شنا برای نابینایان و کم‌بینایان یکی از رشته ورزشی در جهان شناخته می‌شود.

این رشته ورزشی فاقد محدودیت سنی بوده و هر فرد بنابر تلاش خود می‌تواند در این رشته فعالیت کرده و حتی در مسابقات ملی و جهانی به رقابت بپردازد. مسابقات این گروه براساس طبقه‌بندی پزشکی به سه گروه B2,B1و B3 تقسیم می‌شود که هر گروه خود به دو گروه کودکان، جوانان (۱۷-۱۳ سال) و بزرگ‌سالان تقسیم می‌شود. این ورزشکاران پس از تمرینات مکرر، تلاش خود و راهنمایی‌های مربیان قادر به شرکت در مسابقات داخلی و جهانی می‌شوند. به طوری که در حال حاضر عموم فدراسیون ورزش در شهرهای ایران، اقدام به تربیت و آماده‌سازی ورزشکاران نابینا و کم‌بینا کرده است.

ورزشکاران فعال در این رشته، تاکنون افتخارات بزرگ و متعددی در این زمینه کسب کرده‌اند. از این جمله این ورزشکاران می‌توان به محمد دلیر حیدر آبادی اشاره داشت. این ورزشکار طی سال‌ها فعالیت خود موفق به کسب موفقیت‌ها و مدال‌های گوناگونی در سطح جهانی شده است. محمد دلیر حیدرآبادی در سال ۱۳۸۹، موفق به کسب دومین مدال برنز در مسابقات پاراآسیایی گوانگژو شد. این ورزشکار طی سال‌ها، رتبه‌های ورزشی متعددی کسب کرده است. وی در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ رکورد جدیدی از خود به ثبت رسانید و رکورد پنجاه متر را در مدت ۲۵ ثانیه به نام خود ثبت کرد.

ورزشکار کم‌بینای دیگر این عرصه سید مهدی میردهقان است که تاکنون موفق به کسب مدال‌های متعدد طلا و نقره شده است. در مسابقات جهانی همانند گوانگژو و جاکارتا شرکت کرده است. متأسفانه این ورزشکار در مسابقات پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا با مشکلاتی روبرو شد. به طوری که وی پس از اتمام رکوردگیری و رقابت با کشورهای ازبکستان، قزاقستان و ژاپن، تیم داوران علام کردند به علت قطعی ناگهانی برق و از دست رفتن سیتم‌های اندازه‌گیری، رکورد وی به ثبت نرسیده است. اما این ورزشکار همچنان امیدش را از دست نداده و خود را برای ثبت رکوردهای برتر آماده می‌کند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *