سونا درمانی، تجربه‌ای نوین

سونا یکی از فعالیت‌های نوینی است که علاوه بر خاصیت ورزشی و تفریحی، از خواص پزشکی برخوردار است و تأثیر شگرفی بر ویژگی‌های فیزیکی افراد دارد. بدین دلیل در مواردی پزشکان استفاده مداوم و مکرر انواع سونا را به بیماران و مراجعین خود تجویز می‌کنند. سونا در حال حاضر به چهار نوع سونای بخار، سونای خشک، سونای نمک و سونای منفرد تقسیم می‌شود که هر یک از مزایای پزشکی منحصر به فردی برخوردار است.

سونا، تأثیر شگرفی بر اندام‌های فیزیکی افراد داشته و نوعی درمان به شمار می‌آید

یکی از مزایای سونا، دفع سموم موجود در بدن است. با ورود هر فرد به سونا، فرآیند تعریق وی آغاز می‌شود. این عامل باعث می‌شود تا سموم و مواد شیمیایی موجود در بدن، از طریق تعریق خارج و دفع شود. استفاده از سونا برای دفع سموم از مزایایی برخوردار است که مهم‌ترین آن عدم فعالیت بیش از حد کبد و کلیه‌ها می‌باشد. نیاز به توضیح است که دفع سموم از طریق سونا دارای نتایج مضاعفی در مقایسه با ورزش است. زیرا در انجام فعالیت‌هایی همانند ورزش، افزون بر تخصیص انرژی زیاد به این فعالیت، اعصاب سمپاتیک مانع از دفع سموم می‌شود.

از مزایای دیگر بهبود گردش خون و افزایش اکسیژن به اندام‌های مختلف بدن همانند قلب و مغز می‌باشد که در نتیجه سلامت مغز و قلب افزایش می‌یابد.

استفاده از سونا به سبب استفاده از دمای بالا، افزایش دمای بدن و تعریق زیاد، امکان از بین بردن باکتری‎‌ها، انگل‌ها و ویروس‌های بدن را فراهم می‌آورد. بسیاری از مردم به سبب عدم مراجعه مداوم به پزشک و چکاپ‌های دوره‌ای، دارای باکتری‌ها و انگل‌هایی در بدن هستند که از آن بی‌اطلاع می‌باشند، استفاده از سونا می‌تواند باعث دفع و از بین بردن این موجودات شود.

یکی از بهترین مزایای سونا، افزایش مقاومت بدن و تحریک لوکوسیت‌های بدن است. این عامل باعث افزایش سیستم دفاعی بدن در برابر بیماری‌های فصلی (سرماخوردگی) شده و باعث نابودی عفونت‌های ناشی از بیماری‌ها می‌شود.

بهبود سیستم‌های عصبی از دیگر مزایایی است که هنگام و پس از کاربرد دوره‌ای سونا پدید می‌آید. استفاده از سونا بدن را قادر می‌سازد تا فیزیک و ذهن افراد دچار آرامش شود. آرامش روانی در وهله نخست باعث بروز آرامش روانی در افراد می‌شود.

سونا چه خشک و چه بخار دارای مزایای پزشکی گوناگون و متعددی است

علاوه بر موارد مذکور، سونا تأثیر عمیقی بر پوست و مو دارد و موجب شفافیت پوست و حتی رویش مجدد موی سر می‌شود. استفاده از سونا باعث می‌شود تا منافذ پوستی باز شده و در نتیجه چربی‌‌های انباشته شده در زیر پوست، خارج شود. این عامل سبب شفافیت پوست، رفع جوش و آکنه می‌شود.

استفاده از سونا، به خصوص سونای بخار می‌تواند باعث افزایش انعطاف‌پذیری بدن افراد شود و در ورزش‌هایی همانند دویدن و یوگا کمک شگرفی داشته باشد. بنابر نتایج مطالعه محققان، گرمای موجود در سونا باعث انعطاف عضلات و در نتیجه شل شدن عضلات منقبض و یا سفت می‌شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *