خواص فیزیکی آب

یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مزایای استخر و آب درمانی قرارگیری در آب و شناوری است که دارای ویسکوزیته و فشار هیدرواستاتیک می‌باشد. محیط آن بستری را نسبت به هوا برای انجام ورزش و مخصوصاً فرآیندهای اولیه توانبخشی فراهم می‌کند. به علاوه امکان پیشرفت رژیم ورزش درمانی را اگر تحت کنترل میزان وزن انداختن روی ستون مهره را ایجاد کرده و ریسک آسیب ناشی از حرکات ناخواسته را پایین می‌آورد.

خاصیت شناوری آب که سبب غوطه‌ور شدن بدن در آب شده و بر خلاف نیروی کششی زمین عمل می‌کند و همچنین به بیماران مبتلا به کمردرد اجازه تحمل بخشی از کل بدن همراه با ساپورت توسط وسایل شناور را می‌دهد. همچنین بیمار توانبخشی زودتری را شروع کرده و اگر ورزشکار است، زودتر به ورزش بازمی‌گردد. یکی از مهم‌ترین فواید تمرین درمانی در آب افزایش انعطاف‌پذیری بدن است.

آب یک محیط خوشایند برای انجام دادن کشش است که ممکن است در سطح زمین به سختی انجام شود. زیرا که تلاش در برابر جاذبه به حداقل می‌رسد. فرد یا ورزشکار حرکت را در دامنه وسیع‌تری انجام می‌دهد و انعطاف‌پذیر بدن است. آب یک محیط مطلوب برای کشش عضلات است. زیرا که تلاش در برابر جاذبه به حداقل می‌رسد. بنابراین فرد حرکت را در دامنه وسیع‌تری می‌تواند انجام داد.

همچنین آب به عنوان یک بالشتک نرم برای تحمل وزن مفاصل کمک کننده است و فشار روی مهره‌های کمر را کم می‌کند و فرد را قادر به انجام حرکت با شدت و مدت زمان بیش‌تر خواهد کرد. یکی دیگر از خواص آب، فشار هیدرواستاتیکی آب است.

بدین معنی که آب قادر است فشار هیدرواستاتیکی را نسبت به کل قسمت‌های بدن ایجاد کند. به این معنی که یک فشار مساوی از آب روی بدن وارد می‌شود که با افزیش عمق بیش‌تر می‌شود. این فشار در مقابل جریان خون اندام تحتانی است و سبب کاهش ورم می‌شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *