خطرات شنا

شنا یک ورزش سالم است و در مقایسه با ورزش های دیگر خطرات کمتری دارد. شنا به عنوان یکی از ورزش‌های مادر، رکن اساسی سایر ورزش‌های رقابتی، گروهی و انفرادی به شمار می‌رود. یکی از تفاوت های عمده این ورزش ، پایین بودن میزان آسیب دیدگی در آن در مقایسه با سایر ورزش هاست. با توجه به این که از این ورزش در بسیاری موارد برای درمان استفاده می‌شود باز هم آسیب دیدگی هایی در آن دیده می شود. با این وجود تعداد کمی خطرات وجود دارد که عبارتند از موارد ذیل است.

 غرق شدن در آب

ممکن است یک فرد به دلایل زیر در خطر دلایل غرق شدن و استنشاق آب قرار گیرد. نخستین دلیل شرایط ناسازگار آب که باعث آب پوشیدگی یا آب گرفتگی شناگر می شود یا استنشاق آب را در پی دارد. دلیل دیگر، این که دیگران برای بازی یا عمداً سرمان را زیر آب فشار دهند. سومین دلیل خستگی مفرط یا بیهوشی است.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

کلر گند زدا pH آب را افزایش می دهد. مقدار زیاد pH ممکن است باعث سوزش چشم و یا پوست شود.

استنشاق کلر

استنشاق طولانی مدت کلر موجود در سطح آب ممکن است اثرات مخربی بر ریه‌ها بگذارد به خصوص برای کسانی که آسم دارند. این مشکل ممکن است با استفاده از استخرهایی که سیستم تهویه بهتری دارند حل شود. با یک استخر روباز با نتیجه بهتری مواجه می‌شویم. قرار گرفتن طولانی مدت در برابر کلر اثرات مخرب آرایشی در بر دارد. مثلاً رنگ مو را تغییر می دهد. کلر ساختار مو را خراب می کند و آنرا مجعد و پیچیده می‌کند.

کلر می تواند مس را در خود حل کند که این خاصیت باعث می شود رنک مو را تغییر دهد. مراقبت خوب از استخر می‌تواند مقدار مس موجود در آب را کاهش دهد. تر کردن مو با استفاده از مایعات لغزنده مخصوص قبل از ورود به استخر می تواند جذب مس را کاهش دهد. کلر حتی بعد از چند بارشستن معمولاً بصورت بی آب روی پوست باقی می ماند. این کلر وقتی دوباره در یک ترکیب آبدار (آبپوشیده) برگردد بدبو می‌شود (وقتی بزاق روی آن ریخته شود یا در طی دوش گرفتن).

فعالیت خود شناگران

صدمات ناشی از فعالیت زیاد؛ به عنوان مثال شنای پروانه مسابقه (پروانه سرعت، و نه استقامت) ممکن است باعث مقداری کمر درد شود شامل شکستن استخوان های ستون فقرات در موارد نادر و درد شانه ها پس از سالهای متمادی تمرین، شنای قورباغه ممکن است باعث درد مچ پا و درد مفاصل ران شود؛ شنای آزاد و کرال پشت ممکن است باعث ورم زانو شود. نفس نفس زدن بیش از حد برای نگه داشتن نفس در زیر آب باعث می شود که دی اکسید کربن در خون کم شود و در نتیجه کم شدن متوالی هوشیاری ، موجب بیهوشی می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *