جنی تامپسون

جنی تامپسون شناگر آمریکایی است که به عنوان یکی از برترین شناگران زن طول تاریخ شناخته می شود. او بین سال های ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۴ توانست بیش از هر شناگر زن دیگری در تاریخ، مدال المپیک به دست آورد. این مجموعه مدال ها شامل هشت مدال طلا، سه نقره و یک برنز می شد. بعد از فارغ التحصیل شدن از مدرسه ی پزشکی دکتر جنی تامپسون به عنوان یک جراح و متخصص بیهوشی سرشناس در شهر پورتلند و در مرکز درمانی مِین مشغول به کار شد. او همچنین یکی از افسانه ها و اسطوره های شنای المپیک محسوب می شود.

پیش از تمرکزبر رشته ی پزشکی،

جنی تامپسون سالها عضو تیم ملی شنای المپیکی آمریکا بود. جنی در بیست و ششم فوریه ی ۱۹۷۳ در ایالت ماساچوست متولد شد. در هفت سالگی کلاس های شنا را در باشگاهی که نزدیک منزلش بود آغاز نمود. بین سال های هشت تا ده سالگی، در استخر Danvers YMCA و بین سال های ده تا دوازده سالگی در استخر Andover-North Andover YMCA شنا می کرد. جلسات آموزشی او را مربیانش یعنی اِیمی و مایک پاراتو بر عهده داشتند. در چهارده سالگی، با شرکت در بازی های پان آمریکایی به سال ۱۹۸۷، جنی توانست کار بین المللی شنا را آغاز کند. او در این مسابقات به کسب عناوین اول و سوم در رشته های مختلف نائل آمد.

جنی تامپسون، شناگر افسانه ای

در سال ۱۹۹۱ جنی تامپسون اولین قهرمانی جهان خود را به دست آورد.

پس از یک سال او آماده بود تا در بازی های المپیک بارسلونا به رقابت بپردازد. در خلال این مسابقات قهرمانی، او توانست رکورد جهانی را در ۵۰ متر و ۱۰۰ متر آزاد بشکند. او در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا سه مدال طلا، در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی سه مدال طلا و یک مدال برنز و در المپیک ۲۰۰۴ آتن  دو مدال نقره به دست آورد.

شاید یکی از فراموش نشدنی ترین لحظات دوران ورزشی جنی تامپسون،

لحظه ی بود که توانست رکورد ۱۰۰ متر پروانه را با ۵۶٫۵۶ ثانیه بشکند و این چهارمین باری بود که او رکورد جهانی را جابه جا می کرد. در پایان دوران ورزشی، جنی دوازده مدال المپیک، چهارده مدال قهرمانی جهان LC، هجده مدال قهرمانی جهان SC، سی و چهار مدال قهرمانی پان پاسیفیک و سه مدال بازی های پان آمریکایی به دست آورده بود.

در سال ۲۰۱۰ او با دنیل ریچارد کامپلیک ازدواج کرد. گرچه او دیگر در عرصه ی رقابت ها حضور ندارد اما نام او در میان شناگران زن دنیا همواره مطرح خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *