تاریخچه ورزش واترپلو

در این مقاله تاریخچه ورزش واترپلو به طور خلاصه مرور می شود. ورزش خاص و پرطرفدار واترپلو در طی سال ها و در ایالات متحده آمریکا و اروپا شکل و فرم های فراوانی به خود گرفت. بازی اروپایی امروزه در سطح جهانی مورد پذیرش می باشد. ورزش واترپلو یکی از ورزش های خشن و پربرخورد در نظر گرفته می شود اما زمانی که برای اولین بار این رشته ی ورزشی ایجاد شد، به مراتب خشن تر از شکل امروزی خود بود. جنگ و دعوا بین بازیکنان اگرچه قانونی و مورد پذیرش نبود، اما امری مرسوم بود.

در سال ۱۸۹۷ قوانین آمریکایی برای اولین بار وضع شدند

که مهم ترین هدف آن ها، کاهش میزان خشونت ها و برخوردهای فیزیکی بی مورد در این ورزش آبی بود. واقعیت این است که آنچه با نام واترپلو در آمریکا و اروپا توسعه یافت، کاملا با هم متفاوت بودند. در نهایت بازی اروپایی که هم سرعت بیش تری داشت و هم خطرات و تبعات کمتری به دنبال داشت، بر مدل آمریکایی غلبه کرد و همان نسخه ای است که امروز در سراسر جهان بازی می شود. این ورزش از دو تیم هفت نفره تشکیل می شود که چهار بار و هر بار به مدت هفت دقیقه با هم بازی می کنند.

ورزش واترپلو

اما درباره ی ورود واترپلو به بازی های المپیک

بدانید که در سال ۱۹۰۰ و در المپیک پاریس برای اولین بار وارد این دوره از رقابت ها شد. در المپیک ۱۹۰۴ واترپلو در لیست ورزش ها قرار نگرفت. اما پس از آن در کلیه ی رقابت های متوالی المپیک منظور شده است. از آن زمان تا کنون مجارها بهترین ورزشکاران این رشته بوده اند. به طوری که بین سال های ۱۹۲۸ تا ۱۹۸۰ در هر بازی واترپلو مدال المپیک کسب کردند. بین سال های ۱۹۳۲ تا ۱۹۷۶، آن ها حتی ۶ مدال از ده مدال طلای موجود در رقابت ها را از آن خود ساختند. در سال ۲۰۰۰ و در شهر سیدنی مجارستان بازگشت طوفانی و فوق العاده ای داشت و هفت مدال طلا در واترپلو به دست آورد.

در همان سال، واترپلوی زنان برای اولین بار وارد رقابت های المپیک شد

یعنی دقیقا ۱۰۰ سال پس از ورود رشته ی ورزشی واترپلو به رقابت های المپیک! البته واترپلوی زنان به دنبال دهه ی ۱۹۶۰ میلادی واقعا به محبوبیت رسیده بود. امروزه دختران در بسیاری از دبیرستان های ایالات متحده آمریکا واترپلو بازی می کنند و گفته می شود که خشونت در بازی آنان اگر از بازی مردان بیش تر نباشد، کم تر نیست. در مجموع واترپلو یکی از ورزش های آبی محبوب و پرطرفدار در نظر گرفته می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *