تاریخچه ورزش قایقرانی

تاریخچه ورزش قایقرانی موضوعی است که به اختصار در این مقاله بررسی می شود. تعریف دقیق ورزش قایقرانی طبق آنچه که در وبسایت رسمی بازی های المپیک بیان شده است، حرکت دادن یک قایق با استفاده از پاروهای ثابت است. در اشکال مدرن تر این ورزش، قایقرانان به صورت انفرادی یا در قالب گروه های دو، چهار یا هشت نفره با هم به رقابت می پردازند.

در ابتدا، قایقرانی به منظور انجام حمل و نقل در مصر، یونان و روم باستان انجام می شد.

قایقرانی به عنوان یک ورزش، احتمالا در انگلستان و در قرن هفدهم و اوایل قرن هجدهم آغاز شد و سرآغاز این ورزش، مسابقات قایقرانی دانشگاهی آکسفورد-کمبریج بود که به سال ۱۸۲۸ افتتاح گردید. در قرن نوزدهم قایقرانی در اروپا محبوب شده بود و حتی به آمریکا هم انتقال یافته بود. رقابت های قایقرانی به دو دسته ی دو پارو و تک پارو تقسیم می شوند. گروه های هشت نفره پیش کاری دارند که هدایت تیم و قایق را بر عهده دارد.

سِر استیو ردگریو از بریتانیای کبیر،

به شکل گسترده ای به عنوان بزرگترین قایقران تاریخ شناخته می شود. او شش بار عنوان قهرمانی جهان را به دست آورده بود و در پنج دوره از رقابت های المپیک به مدال طلا دست یافته بود. این ورزشکار بزرگ به دلیل میزان بالای آمادگی جسمانی که ورزش قایقرانی نیاز دارد، به کسب عنوان ورزشکار قرن نائل آمد. همتای مونث او در زمینه ی تعداد مدال های طلای المپیکی، الیزابتا لیپا از رومانی می باشد که او نیز بین سال های ۱۹۸۴ تا ۲۰۰۴ به پنج مدال طلا دست پیدا کرد.

قایقرانی تیمی

قایقرانی در همه ی ادوار بازی های المپیک

به استثنای المپیک ۱۸۹۶ آتن حضور داشته است. گرچه در همان سال نیز قایقرانی در لیست ورزش های اصلی المپیک قرار داشت اما دریای توفانی برگزارکنندگان بازی ها را مجبور کرد که این رقابت های ورزشی را کنسل کنند. مسابقات قایقرانی زنان در سال ۱۹۷۶ و در مونترئال برای اولین بار در المپیک برگزار شد. برنامه ی رقابتی بانوان در آن سال بسیار جمع و جور بود.

رقابت های سبک وزن برای اولین بار در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا معرفی شدند. تا دهه ی ۱۹۶۰ ایالات متحده ی آمریکا حرف اول را در رقابت های قایقرانی می زد. سپس دوران طلایی برای اتحاد جماهیر شوروی رقم خورد که روس ها نیز در نهایت در دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی جای خود را به آلمان شرقی قدرتمند دادند. این روزها مجددا تیم آلمان که نیروی سابق را به دست آورده است، در میان بهترین ها قرار دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *