تاریخچه ورزش شیرجه

این مقاله به بررسی تاریخچه ورزش شیرجه اختصاص دارد. شیرجه یکی از ورزش های مفرح آبی است که به عنوان شاخه ای از ژیمناستیک، در قرن هجدهم در سوئد و آلمان بنیان گذاری شد. در قرن هجدهم و نوزدهم، شیرجه در سوئد و آلمان محبوبیت بسیاری به دست آورد. در اواخر قرن نوزدهم گروهی از شیرجه زنان سوئدی از بریتانیای کبیر بازدید کردند. آنها نمایش های شیرجه ترتیب دادند که با اقبال عمومی رو به رو شد. و این گونه بود که اولین سازمان شیرجه تحت عنوان انجمن شیرجه ی مبتدی در سال ۱۹۰۱ بنیان گذاری شد.

درباره ی تاریخچه ی المپیکی این ورزش،

بدانید که برای نخستین بار در المپیک ۱۹۰۴ سنت لوئیس در لیست ورزش ها منظور شد. زیرشاخه های تخته منعطف و ثابت از المپیک ۱۹۰۸ در لندن وارد رقابت ها شدند. از المپیک سال ۱۹۱۲ در استکهلم، زنان نیز در این دست از رقابت ها شرکت می کنند. اولین سری های مسابقات المپیکی شیرجه با آنچه که هم اکنون وجود دارد، تفاوت هایی داشتند. این تفاوت مخصوصا درباره ی ارتفاع سکوها ی منعطف و ثابت پررنگ می گردد.

نمایی از امکانات ورزش شیرجه

برنامه ی شیرجه ی المپیکی تقریبا از سال ۱۹۲۸ در آمستردام ثابت بوده است

مردان و زنان در رقابت های شیرجه به ارتفاع ده متر و شیرجه با تخته منعطف به ارتفاع سه متر شرکت می کنند. در سال ۲۰۰۰ بازی های سیدنی شاهد برگزاری رقابت های شیرجه ی هم زمان بود. در این رقابت ها به طور هم زمان از سکوهای ثابت و منعطف استفاده می شد.

در ابتدا آمریکایی ها در این ورزش برتر و غالب بودند.

اما به مرور زمان و در دهه ی ۱۹۸۰ با شرکت نمودن ورزشکاران چینی در این رقابت ها، غلبه ی ایالات متحده کم رنگ تر شد. زمانی که گرگ لوگانیس آمریکایی که بزرگ ترین شیرجه روی تاریخ شناخته می شود، هنوز هم در حال رقابت بود، ورزشکار چینی موفق شد به پیروزی هایی چند دست پیدا کند. از زمانی که لوگانیس بازنشسته ی ورزشی شد، چین همواره حرف اول را در زمینه ی رقابت های مردان زده است. اواخر، اعضای تیم ملی شیرجه ی زنان چین نیز ثابت کرده اند که شکست ناپذیرند. از ورزشکاران مشهور چینی در این زمینه می توان لائو لیشی، لی نا، لی تینگ، پنگ بو، تیان لیانگ؛ هه چونگ، چن رولین و لیانگ بوکسی را نام برد. چند تن از ورزشکاران بزرگ آمریکایی در این رشته، فیل باگز، لزلی بوش، میکی کینگ و لارا ویلکینسون می باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *