تاریخچه ورزش شنا

بررسی تاریخچه ورزش شنا به صورت مختصر، هدف اصلی این مقاله است. شنا فعالیتی باستانی است که از زمانی که بشر و دریاها روی زمین وجود داشته اند، انجام می شده است. نقاشی های دوره ی ماقبل تاریخ از مناطق جنوب غربی مصر، اسنادی هستند که نشان می دهند انسان های اولیه هم شنا می کردند.

یکی از این تصاویر سگی را در حال دست و پا زدن در آب نشان می دهد. البته این تصویر بیشتر از اینکه رساننده ی هر مفهومی باشد، نمایانگر نوع خاصی از تشریفات و مراسم مذهبی است. البته در دنیای باستان، شنا بیش تر به این دلیل انجام می شد که برای بقا ضروری بود. انسان ها در آن زمان نیاز داشتند که از عرض رودخانه عبور کنند تا به محل امنی آن سوی رودخانه برسند یا قرار بود از غرق شدن خود جلوگیری کنند، بنابراین شنا در خلال چند هزار سال، قطعا مسیری طولانی طی کرده است تا امروز به شیوه ی مدرن اجرا شود.

کودکی در حال شنا کردن

گفته می شود انگلستان

اولین کشوری بود که شنا را به عنوان ورزشی تفریحی و رقابتی به رسمیت شناخت. در سال ۱۸۳۷ رقابت های شنا در لندن و در استخرهایی که ساخته ی دست بشر بود، برگزار شد. انجمن ملی شنا در انگلیس رقابت هایی را ترتیب دادند که به سرعت محبوبیت فراوانی به دست آوردند. اولین استخر سرپوشیده ی تاریخ در سال ۱۸۶۲ در انگلیس ساخته شد. به زودی، استخرهای دیگری ساخته شدند و سازمان شنای دیگری به سال ۱۸۸۰ تاسیس شد.

شنا در قسمت مردان از المپیک سال ۱۸۹۶ وارد این دسته از بازی ها شد.

رقابت ها در دو گروه ۱۰۰ متر و ۱۵۰۰ متر آزاد برگزار شدند. این مسابقات در آب های آزاد اجرا شدند. شاخه های دیگر مثل پروانه و کرال پشت هم به زودی به رقابت های المپیک اضافه شدند. اولین دوره های المپیک که شنا را وارد لیست ورزش های اصلی کرده بودند، مسابقات را در بخش بانوان برگزار نکردند.

آغاز حضور زنان در رقابت های شنای المپیک

تا سال ۱۹۱۲ به تعویق افتاد. امروزه در هر دوره از المپیک تابستانی شانزده رقابت در دو بخش مردان و زنان وجود دارد که در مجموع سی و دو رقابت برگزار می شود. از بزرگ ترین شناگران تاریخ می توان به مایکل فلپس،  آنتونی اروین، گری هال، فردریک لین، بروس فرنیس، مایکل گروس، مت بویندی، چارلز دنیلز، جانی ویزمولر، یاسوجی میازاکی، والی ریس، کلارک اسکولز، جان دویت، مایکل وندن، جیم مونتگومری، مارک اسپیتز و ناتان آدرین اشاره نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *