تأثیر شنا بر عزت نفس

شنا امروزه طرفداران زیادی در سطح جهان دارد. این ورزش بر عزت نفس افراد ارتباط مستقیم دارد. طبق تعاریف کوپر اسمیت، عزت نفس عبارت از احساس ارزش، درجه تصویب، تأیید، پذیرش و ارزشمند است که شخص نسبت به خویشتن احساس می‌کند. این احساسات ممکن است در مقایسه با دیگران یا مستقل از آن‌ها، احساس ارزش به خویشتن همانند تصویر خویشتن یک هسته‌ مرکزی و ثابت دارد.

شنا تأثیر ویژه‌ای بر عزت نفس دارد.

همراه با یک سلسله احساس ارزش‌های پیرامونی یک مجتمع را تشکیل می‌دهد و هر چه خود ایده‌آل به خویشتن خود نزدیک‌تر باشد احساس ارزش فرد بیش‌تر و متعادل‌تر است. در این رابطه می‌توان عنوان که ورزش و تمرینات بدنی یکی از عوامل مهم در تسهیلات و شناسایی هویت خود و قبول آن در دوره پرتلاطم و حساس بلوغ و نوجوانی است.

عموماً در میان ورزش‌های گوناگون، گروه‌هایی از اولیت برخوردار است که به نیاز به تحرکات بدنی داشته، به نوعی علاوه بر درگیری‌های فیزیکی بدن، فکر و ذهن افراد را به خود درگیر کند و در نهایت منجر به درجه‌بندی و رتبه‌بندی شود. این ورزش‌ها که اغلب گروهی و به صورت مسابقه می‌باشد، انواع گوناگونی دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت از شنا، اسب‌سواری و تنیس می‌باشد.

در میان ورزش‌های مذکور شنا از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار است. نخست آن که انسان با قرارگیری در محیط آبی وزن خود را از دست می‌دهد و یا به عبارتی از سنگینی وی کاسته می‌شود. بدین ترتیب مفاصل تحت فشار نبوده و این عامل موجب استراحت فیزیکی مفاصل و یا ریکاوری می‌شود. از سوی دیگر شنا کردن انسان به صورت حتی نیمه حرفه‌ای موجب تثبیت فشار خون، کاهش فرکانس قلبی، افزایش وریدی خون و احساس آسودگی می‌شود.

از سویی دیگر میزان تستوسترون بدن فرد در حین انجام شنا و تمرین آن افزایش می‌یابد و این عامل باعث ایجاد هیجان، احساس قدرت، کفایت و مؤثر بودن می‌شود. مجموع این عوامل باعث شکل‌گیری نگرشی مثبت در افراد می‌شود که در قالبی انگیزشی بروز پیدا کرده و زمینه ایجاد و افزایش عزت نفس در افراد را فراهم می‌آورد. فردی که از عزت نفس بالایی برخوردار است، خودش را مثبت ارزیابی می‌کند و برخورد مثبتی در ارائه نظریات خود به گروه‌های جامعه ندارد.

وجود یک برنامه شنای هفتگی تأثیر بسیاری در افزایش عزت نفس دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *