تأثیر سونا بخار بر بهبود جریان خون

سونا بخار یکی از فعالیت‌های ورزشی است که امروزه تمامی وزرشکاران حرفه‌ای، مبتدی و حتی افراد با آن آشنا بوده و حداقل یک‌بار آن را تجربه کرده‌اند. سونا از نوع خشک، برای نخستین بار توسط فنلاندی‌ها مورد استفاده قرار گرفت. مردمان و طبیبان این کشور در پی این‌که چگونه باید از آن استفاده کنند و چگونه باید سموم بدن را از طریق این ورزش دفع کنند، به مردم کشورهای جهان معرفی کردند. این فعالیت که هم‌اکنون فعالیت ورزشی می‌باشد، به نوعی تفریح افراد جهان تبدیل شده است. اما این فعالیت فراتر از یک ورزش و یا تفریح بوده و از مزایایی پزشکی متعددی برخوردار است که یکی از این مزایا، تنظیم گردش خون است. استفاده مکرر و مداوم از سونای بخار باعث تسهیل گردش خون می‌شود که به دنبال آن کُنش‌های گوناگونی در بدن افراد پدید می‌آید.

به طور کلی نشستن و اقامت در اتاق سونای بخار به میزان قابل توجهی در تأمین سلامت قلب و عروق نقش مؤثری دارد. مطالعه بر روی افراد گوناگون، از سنین مختلف نشان می‌دهد گرما و رطوبت ناشی از سونای بخار موجب تسریع و بهبود گردش خون در اندام‌های گوناگون انسان به خصوص دست و پاها می‌شود. بهبود جریان خون، خود باعث سلامت قلب و کاهش فشار خون می‌شود و تأثیر شگرفی در التیام بافت آسیب دیده پوست دارد.

براساس تحقیقات به انجام رسیده بدن با قرار گرفتن در اتاق بخار و سونا، به طور ناخودآگاه مقدار زیادی هورمون آلدوسترون ترشح می‌کند. هورمون مذکور باعث تغییر ضربان قلب می‌شود. دلیل بروز این تغییرات آن است که انسان به محض ورود به گرما واکنش داده و مویرگ‌ها گشاد می‌شود. در نتیجه این واکنش سرعت گردش خون در تمامی بدن افزایش می‌یابد. این عامل باعث می‌شود تا به طور ناخودآگاه ضربان قلب تنظیم و در پی آن فشار خون بدن افراد متناسب با ضربان قلب تنظیم می‌شود و کاهش می‌یابد. بدین دلیل است که اتاق بخار افزون بر کاهش فشار خون، تنظیم ضربان قلب، باعث ایجاد حساس آرامش و ریلکسی می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *