الیزابتا لیپا

الیزابتا لیپا پرافتخارترین ورزشکار رشته ی قایقرانی در طول تاریخ است. الیزابتا لیپا اهل کشور رومانی است و ریاست فدراسیون قایقرانی این کشور را بر عهده دارد. او در کارنامه ی ورزشی خود، پنج مدال طلای المپیک (لس آنجلس ۱۹۸۴، بارسلونا ۱۹۹۲، آتلانتا ۱۹۹۶، سیدنی ۲۰۰۰، آتن ۲۰۰۴)، دو مدال نقره ی المپیک (سئول ۱۹۸۸، بارسلونا ۱۹۹۲) و یک مدال برنز المپیک (سئول ۱۹۸۸) را دارد. علاوه بر این، الیزابتا لیپا قهرمانی های متعدد جهان و اروپا را در طی سالیان به دست آورده است.

این ورزشکار اسطوره ای تاریخ، فیزیک بدنی خاصی دارد

که بدون شک در موفقیت جهانی او بی تاثیر نبوده است. الیزابتا با داشتن قدی برابر با ۱۸۳ سانتی متر و هشتاد کیلوگرم وزن، همواره از آمادگی جسمانی و استقامتی که لازمه ی این رشته ی ورزشی است، برخوردار بود.

الیزابتا لیپا در بیست و ششم اکتبر ۱۹۶۴ در رومانی به دنیا آمد.

در سال ۱۹۹۷ از دانشکده ی ورزش و تربیت بدنی و بعدها از دانشکده ی دفاع ملی فارغ التحصیل شد. بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ او تحصیلات خود را در زمینه ی مدیریت فعالیت های ورزشی و قانون کار ادامه داد. در سال ۲۰۰۹، دکترای خود را در رشته ی تربیت بدنی اخذ نمود.

الیزابتا لیپا، برترین قایقران دنیا

لیپا از سال ۱۹۸۰ رشته ی قایقرانی را آغاز کرد.

در ابتدا عضو باشگاه المپیا بوخارست بود و بعدها به عضویت باشگاه دینامو در آمد. چهار سال بعد، الیزابتا لیپا سلسله قهرمانی های خود را با مدال طلای المپیک لس آنجلس آغاز کرد. او تا کنون بیش از بیست و پنج عنوان قهرمانی ملی در رویدادهای ملی مختلف به دست آورده است و به نمادی از شجاعت، بلندپروازی و قهرمانی ورزشی طی سالهای طولانی تبدیل شده است. او سیزده بار در رقابت های قهرمانی جهان و در شش دوره ی متوالی بازی های المپیک (۲۰۰۴-۱۹۸۴) حضور داشته است.

الیزابتا لیپا مسن ترین قایقرانی بود که توانست در ۳۵ و ۳۹ سالگی مدال طلای المپیک به دست آورد.

او رکورد دار بیش ترین فاصله زمانی بین کسب دو مدال طلای المپیک است که این فاصله برای او بیست سال می باشد. در سال ۲۰۰۰، فدراسیون بین المللی قایقرانی الیزابتا لیپا را به عنوان برترین قایقران قرن بیستم معرفی کرد. از تاریخ چهاردهم مارس ۲۰۰۹ الیزابتا لیپا به ریاست فدراسیون قایقرانی رومانی منصوب شد. همچنین خانم لیپا نایب رئیس کمیته ی ورزش و المپیک رومانی نیز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *