استیو ردگریو

استیو ردگریو با نام کامل سِر استیون جفری ردگریو (زاده ی بیست و سوم مارس ۱۹۶۲ در مارلو، باکینگهمشایر، انگلستان) قایقران انگلیسی است که اولین فردی است که در رشته قایقرانی به پنج مدال طلای متوالی در بازی های المپیک دست یافت. او همواره در خلال این سال ها به دلیل سرسختی، خستگی ناپذیری و ذکاوت در راهبردهایش مورد تحسین و احترام همگان بوده است.

ردگریو در کناره های River Thames بزرگ شد

و از شانزده سالگی فعالیت های خود را در قایقرانی آغاز کرد. او برای اولین بار، در رقابت های قهرمانی جوانان جهان در سال ۱۹۷۹، نماینده ی بریتانیای کبیر شد و دو سال بعد وارد تیم ملی بزرگسالان کشورش شد. او اولین مدال طلای المپیک خود را در بازی های ۱۹۸۴ در لس آنجلس به دست آورد.

سسله بُردهای پیاپی او در بازی های المپیک سال ۱۹۸۸ ادامه دار شد

و او توانست در سئول به همراه هم تیمی اش اندی هولمز به مدال طلا دست بیابد و در کنار آن یک مدال برنز نیز به دست آورد. استیو ردگریو همواره از قد ۱۹۶ سانتی متری و وزن ۱۰۲ کیلوگرمی خود برای تولید نیرویی باورنکردنی استفاده می کرد و تبدیل به متخصص اجرای انواع تاکتیک ها بر قایق شد. او به شکل غریزی و به درستی تشخیص می داد که چه زمان از رقبا باید جلو بزند و چه زمانی باید عقب بماند.

استیو ردگریو

استیو ردگریو به همراه هم تیمی اش متیو پینست

در بازی های بارسلونا به سال ۱۹۹۲ توانست به مدال طلا دست پیدا کند. همین نوع پیروزی تیمی در سال ۱۹۹۶ تکرار شد. پس از آن، استیو ردگریو خداحافظی رسمی خود را از دنیای ورزش قهرمانی اعلام کرد اما دوباره بازگشت تا در بازی های المپیک ۲۰۰۰ سیدنی هم به مدال طلا دست پیدا کند. علاوه بر این پیروزی های چشمگیر در رقابت های المپیک، استیو ردگریو توانست نُه بار عنوان قهرمانی جهان را از آن خود سازد و مدال طلا  بگیرد.

همسر استیو، آن کالاوی نام دارد

که در سال ۱۹۸۸ با هم ازدواج کردند. آن نیز قایقران ماهری است که در تیم ملی بریتانیای کبیر پارو زده است و حتی در المپیک هم شرکت کرده است. استیو و آن سه فرزند دارند. ناتالی، سوفی و زک. استیو ردگریو طرفدار باشگاه فوتبال چلسی است. در سال ۲۰۱۳ دکترای افتخاری دانشگاه ادینبرگ برای احترام به دستاوردهای چشمگیر ورزشی و نقشی که به عنوان سفیر ورزش بر عهده داشته است، به استیو ردگریو اهدا شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *