استانداردهای استخر

استخرهای آبی، علیرغم تصور عموم به گروه‌ها و دسته‌های گوناگونی قابل تقسیم می‌باشند. این دسته‌ها و گروه‌ها بنابر اهداف و کاربردی که از استخر دارد، دارای ابعاد، طول، عرض و عمق گوناگونی می‌باشد. در ادامه به برخی از این گروه‌ها ارائه می‌شود و هر یک به تفصیل توضیح داده می‌شود.

استخرهای آموزشی

منظور از آموزشی آن است که از چنین نمونه‌های، افراد مبتدی برای آموزش شنا استفاده می‌کنند. عموما استخرهای آموزشی دارای طول ۵/۱۲ و عرض ۶ متر با عمق حداکثر ۳ متر است.

استخر قهرمانی

در این گونه از استخرها عموماً برای انواع مسابقات آبی به خصوص شنا استفاده می‌شود. عموماً طول این استخرها دارای طولی معادل ۲۵ تا ۵۰ متر و عرض ۱۵ تا ۲۵ متر است. علاوه بر این عموماً عمق چنین استخرهایی ۱۸۰ تا ۲۵۰ سانتی‌متر می‌باشد. از چنین استخرهایی می‌توان به صورت چند منظوره ۲ استخر کنار هم با فاصله حداقل ۵ متر و یا یک استخر با طول ۵۰ متر و عرض ۲۵ متر برای دو کاربری در کنار یکدیگر با عمقی متغیر قرار داد.

استخر مسابقات شیرجه

از چنین استخرهایی برای انجام مسابقات شیرجه استفاده می‌شود. چنین نمونه‌هایی دارای طولی به ابعاد ۱۸ متر، عرض ۲/۱۸ و عمق حداقل ۵ متر می‌باشد. ارتفاع سقف در استخر شیرجه حداقل ۱۵ متر باید باشد و در اصل این ارتفاع باید ۵ متر بیش‌تر از ارتفاع سکوی شیرجه که ارتفاع آن ۱۰ متر است، باشد.

استخر واترپلو

یکی از ورزش‌های آبی که به صورت گروهی انجام می‌شود، واترپلو است. در این بازی و ورزش که جنبه مسابقه و رقابتی دارد، دو تیم با ۷ بازیکن به رقابت می‌پردازند. بدیهی است که چنین مسابقه و رقابتی باید استخری خاص و رقابتی داشته باشد. استخر مخصوص ورزش واترپلو باید دارای طولی برابر ۳۰ متر، عرض ۲۰ متر و عمق تقریبی ۲ متر باشد.

استاندارهای مشترک

اما افزون بر استاندارهای اختصاصی، تمامی استخرها به طور مشترک دارای استاندارها و ویژگی‌های مشترکی می‌باشد. به طور عمومی این استخر باید حدوداً ۳۲ تا ۴۰ نفر در یک مسابقه صحیح است و کلاً در مسابقات جهانی به رقابت می‌پردازند. رختکن، اولین فضای ورودی برای شرکت‌کنندگان است که باید دارای دوش و حوض کلر باشد. علاوه بر این سرویس بهداشتی شامل توالت و حوض کلر است و در مسیر رختکن قرار دارد. علاوه بر موارد مذکور، سرویس بهداشتی شامل توالت و حوض کلر است و در مسیر رختکن قرار دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *