استارت شنا

استارت همانند بسیاری از مهارت‌های ورزشی و مهارت‌های دیگر شنا از اهمیت بالایی برخوردار است که اجرای صحیح و موفق آن، می‌تواند زمینه را برای ثبت رکوردی برای ورزشکار فراهم آورد. به طور کلی می‌توان استارت را شروع استفاده از حداقل زمان برای طی بیش‌ترین مسافت با استفاده تکنیک صحیح تعریف کرد. استارت را می‌توان فرآیندی با مراحل فرمان دادن، دریافت فرمان و شروع ضربه اولیه دانست.

برجسته‌ترین مراکز آموزش شنا و استارت شنا، مجموعه آبی افق هلان با برترین کادر آموزشی است.

البته هدف از اجرای استارت در شنا، جلوبردن شناگر با استفاده از تکنیک به طور خیلی سریع با بزرگ‌ترین اندازه حرکتی که به عنوان یک پدیده انفجاری با یک الگوی حرکتی که نیازمند تولید نیروی زیاد در حداقل زمان است، اجرا می‌شود. نحوه اجرای این مهارت با توجه به نوع شنا متفاوت است. اما در هر صورت برای اجرای موفق آن نیازمند یادگیری صحیح مهارت و تقویت فاکتورهای آمادگی چون توان، سرعت می‌باشیم. استارت دارای چهار مرحله اصلی شروع، پرش و پرواز در هوا، جهش و ورود به داخل آب، است.

استارت شنا به شیوه‌ها و انواع مختلفی انجام می‌گیرد. اما در تمامی آن‌ها هدف پیمودن طولانی‌ترین مسافت در کوتاه‌ترین زمان است.

 

استارت قورباغه و پروانه

در استارت شنای قورباغه و پروانه سه نوع تکنیک وجود دارد که اخیراً شناگر رقابتی بنابر سلیقه شخصی و توان ورزشی یکی را انتخاب کرده و استفاده می‌کند. به طور کلی استارت‌ها عبارت از استارت گرب (پا‌ها در کنار و موازی هم)، استارت تراک (یک پا جلو و یک پا عقب با اعمال وزن بر روی پای جلو) و استارت هندل (یک پا جلو و یک پا عقب با اعمال وزن بر روی پای عقب) است.

شنای قورباغه

بنا بر اطلاعات موجود شنای قورباغه نخستین شنایی بود که توسعه کثیری یافت. این شنا در میان سایر شیوه‌های شنا بسیار آرام‌تر انجام می‌شود. شنای قورباغه برای طی نمودن مسافت‌های طولانی با حداقل انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین شنای قورباغه به شناگر امکان می‌دهد که سر را در حین شنا بالا نگاه و با انجام تکنیک بسیار ساده‌ای، نفس‌گیری انجام دهد.

شنای پروانه

این شنا در سال‌های ۱۹۳۰ از تحول شنای قورباغه ابداع و به سرعت مورد توجه شناگران قرار گرفت. نیاز به توضیح است که پس از این شیوه، شیوه پا زدن دلفین ابداع شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *