ارتباط سونا با وزن و چربی بدن

در سال‌های اخیر بسیاری از افرادی که از چاقی و یا وزن نسبتاً بالا برخوردار می‌باشند، از ورزش‌های گوناگونی برای لاغری استفاده می‌کنند. یکی از ورزش‌هایی که امروزه کاربرد و رواج بسیاری برای لاغری دارد، سونا است. اما نیاز به توضیحاتی در این باب نتایج برخی از تحقیقات ارائه شود تا علاقه‌مندان به این فعالیت جهت لاغری بدانند.

برخی از پژوهشگران معتقدند به طور کلی لاغری اعم از خشک، بخار و نمک چربی بدن را از بین نمی‌برد. بلکه کاهش وزن مشاهده شده اغلب به دلیل کاهش آب بدن است که بلافاصله در زمان جبران کم آبی، وزن به حالت اولیه بازگشته و مجددا اضافه وزن ایجاد می‌‎شود. برای از دست دادن چربی باید از تغذیه مناسب و تمرینات گوناگون بهره گرفت تا به نتیجه مطلوب دست یافت.

یکی از پژوهشگران با بررسی اشخاصی در سونایی با درجه حرارت ۸۰ درجه سانتی‌گراد بدین نتیجه دست یافت که سونا باعث کاهش وزن افراد در میان ۸۰۰= ۹۰۰ گرم شده است. اما این کاهش وزن در مدت زمان کوتاهی حاصل شده که به دلیل کم شدن مایعات بدن افراد می‌باشد. این کاهش وزن پایدار نبوده و پس از مدت کوتاهی با مصرف انواع مایعات و خوردنی‌ها به وزن پیشین بازمی‌گردد.

سونا باعث خروج مواد سمی از بدن شده و سلامت ایمنی بدن را تضمین می‌کند.

محقق دیگری عکس‌العمل‌های گرم و سردن کردن را در سونا مورد بررسی قرار دادند. بدین دلیل تأثیر غوطه خوردن در آب سرد پس از سونا، کاربرد حمام ولرم پس از سونا و رفتن به اتاق حرارت پس از سونا را مورد بررسی قرار داده است. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد گروهی که سومین فعالیت را انجام داده‌اند، وزن بیش‌تری را طی مدت زمان کم‌تری از دست داده‌اند. اما این کاهش وزن به سبب کاهش حجم پلاسمای خون و نه کاهش چربی زیر پوست می‌باشد.

در تحقیق دیگری که به عمل آمده نشان می‌دهد، با آنکه برنامه سونای مرتب و متداول باعث کاهش وزن تنها ۲/۱ % وزن می‌شود، اما از مزایای متعدد دیگری برخوردار است که هر یک تضمین کننده سلامتی و شادابی پوست و اندام‌های درونی بدن می‌شود. به عنوان مثال با از دست دادن مایعات بدن، فرد به ناخودآگاه وادار به مصرف آب و نوشیدنی‌های مختلف می‌شود. این عامل باعث جایگزینی مایعات بدن شده و در نتیجه طراوتی بی‌مانند به صورت و پوست می‌بخشد.

به طور کلی باید اذعان داشت افرادی که می‌خواهند وزن خود را در مقیاسی کاهش دهند، بهتر است از تغذیه و رژیم غذایی مناسب بهره گیرند. اما سونا، یکی از بهترین و حائز اهمیت فعالیت‌هایی است که باعث گردش خون، سلامت پوست، تعریق، خروج مواد سمی داخل خون و سلامت ایمنی بدن می‌شود. از این‌رو استفاده از این فعالیت ورزشی، مفید و حتی لازم است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *