آب سرد چگونه باعث درمان می‌شود؟

خواص درمانی آب به ویژگی‌های مکانیکی و دمایی آن بستگی دارد. در این روش درمانی از واکنش بردن جهت تحریک سرما و یا گرمای آب استفاده می‌شود. فشار آب و تحریک حسی آب را هم باید در این بین موثر دانست. اعصاب بدن آنچه را که حس می‌شود، از طریق پوست به اندام‌های بدن می‌برند و این تحریکات در قالب عوامل گوناگون به خصوص تحریک سیستم ایمنی، بهبود عملکرد دستگاه گوارش، کاهش حساسیت بدن به درد، بهبود عملکرد گردش خون، بهبود گردش خون و تولید هورمون مرتبط با استرس بروز می‌کند.

آب، تأثیر زیادی در بهبود عملکرد بدن دارد . خواص درمانی متعددی دارد

نتایج فوق بنابر مجموعه آبی کاربرد متفاوت و متغیر خواهد بود. به عنوان مثال استخر، پارک آبی، سونای خشک و بخار دارای نتایج درمانی متفاوت و متغیری می‌باشد. به عنوان مثال در پارک آبی، بدن در آب فرو رفته و یا رو بدن از آب سرد یا یخ و یا آب گرم استفاده می‌شود. به عبارت دیگر می‌توان گفت یکی از نتایج درمانی آب به دمای آن بستگی دارد.

کاربرد آب سرد در درمان بیماران روان پزشکی موثر بوده و باعث بهبود آنان می‌شود. زیرا در آب سرد جریان خون پوست و عضلات زیر آن تحریک می‌شود. کمپرس سرد یا استفاده از کیسه‌های یخ برای پیچ خوردگی‌ها، سردرد یا تسکین درد دندان کاربرد دارد. در پارک آبی با آب سرد بهتر است از آب سرد چشمه‌ها و دریا استفاده شود. اما در پارک آبی، آب سرد به روش‌های انسانی فراهم می‌شود.

از بدن انسان آنزیم‌ها و پروتئین‌های خاصی ترشح می‌شود که در مقابل از شدت آسیب‌هایی همانند کشیدگی عضلات، پیچ خوردگی، بریدگی، کبودی و مواردی از این دست می‌کاهد.

با استفاده از آب سرد، لذت یک درمان را تجربه کنید

زیرا که این آنزیم‌ها با قرارگیری بدن در محیط آبی سرد، ترشح و رها شده که این عامل باعث گشادی عروق خونی شده و در نتیجه نفوذپذیری عروق افزایش می‌یابد. در مرحله بعدی لنفوسیت‌ها از طریق منافذ عروقی وارد محل آسیب می‌شوند تا عفونت را به طور کامل از بین ببرند. مایعات اضافی که برای حمل اکسیژن و سایر پروتئین‌ها به منظور ترمیم بافت در اطراف محل آسیب جمع می‌شوند. کاربرد آب سرد در اثر سه واکنش اساسی:

مورد نیاز سلول‌ها کم شده و کمبود اکسیژن در سلول‌ها کمتر می‌شود.

آب سرد نفوذپذیری دیواره عروق خونی را کاهش داده و به این طریق میزان مایعات جمع شده در محل آسیب را کم‌تر می‌کند.
سرما باعث می‌شود تا محل آسیب را تا حدی بی‌حس کرده و حالت مسکن دارد. میزان نمک موجود در آب دریا یا چشمه باعث افزایش فشار اسمزی شده،

قابلیت هدایت آن افزایش یافته و تأثیرات درمانی بیش‌تر می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *